PRACOWNIA ENDOSKOPII
W Pracowni Endoskopii wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego m. in. gastroskopia, kolonoskopia.
Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.
Bardzo prosimy o ustalenie terminu wizyty w Pracowni Endoskopii osobiście lub pod numerem telefonu (46) 864 97 44, a następnie dokonanie rejestracji osobiście lub pod numerem tel. (46) 864 97 00 w Rejestracji Ogólnej w następujących godzinach:
- Poniedziałek - 7.30 - 18.00
- Wtorek - 7.30 - 18.00
- Środa - 7.30 - 18.00
- Czwartek - 7.30 - 18.00
- Piątek - 7.30 - 18.00
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA GASTROSKOPII
W dniu badania pozostać na czczo tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów. Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut.
Gastroskopia - jest to badanie przeprowadzane za pomocą endoskopu, który pozwala obejrzeć istnienie zmian chorobowych w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego, przełyku, żołądka i dwunastnicy.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPII
- Na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
- Na 2 dni przed badaniem należy stosować dietę płynną (bulion, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje) + pić wodę niegazowaną (około 5 litrów w ciągu doby).
- W dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać żadnych pokarmów! W tym dniu pacjent przygotowuje się do badania - należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza) + pić wodę niegazowaną (około 5 litrów w ciągu doby).
- Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
- W dniu badania można pić wodę niegazowaną. Picie wody należy zakończyć 6 godzin przed planowanym badaniem.
- Jeśli przewlekle zażywasz leki: przewlekle stosowane leki należy przyjąć, co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego.
- W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
- Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
- Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).
Kolonoskopia - jest to badanie pozwalające ocenić istnienie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce między innymi chorób zapalnych jelita grubego i nowotworów.