Logo
BIP Facebook

Odpłatność za ZOL

Zasady odpłatności za ZOL określają w szczególności przepisy:

  1. art.18 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych
  2. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Pobyt pacjenta w ZOL jest finansowany z dwóch źródeł:

  1. środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, które pokrywają koszty gwarantowanych świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach opieki długoterminowej w warunkach stacjonarnych,
  2. środki własne pacjenta, które powinny pokryć co najmniej koszty wyżywienia i zakwaterowania w ZOL.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent przebywający w ZOL ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania.

Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym, że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

Miesięczna opłata za pobyt w ZOL, obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, zwana dalej „opłatą”, jest obliczana przez pracownika Sekretariatu ZOL i zatwierdzona przez Kierownika ZOL.

Opłatę miesięczną ustala się na podstawie oświadczenia pacjenta i dokumentów stwierdzających wysokość jego dochodu, a w szczególności:

  1. decyzji organu rentowego albo emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę pacjenta ubiegającego się o skierowanie do ZOL na potrącenie opłaty za pobyt w ZOL przez właściwy organ rentowy, albo emerytalno-rentowy ze świadczenia wypłacanego przez ten organ, lub
  2. decyzji o przyznaniu zasiłku stałego; do decyzji można załączyć zgodę pacjenta ubiegającego się o skierowanie do ZOL do odbioru tych należności przez Szpital na rzecz ZOL, lub
  3. zaświadczenia o dochodach z zakładu pracy,
  4. innych dokumentów, z których wynika wysokość dochodu pacjenta.

Pierwszą ustaloną kwotę opłaty za pierwszy okres danego miesiąca należy uiścić w dniu przyjęcia pacjenta do ZOL na konto bankowe Szpitala a potwierdzenie dokonania opłaty należy dostarczyć wraz z dokumentami do Sekretariatu ZOL.

O wysokości miesięcznych opłat pacjent lub jego opiekun prawny jest informowany przy przyjęciu do ZOL składając stosowne oświadczenie.